هر آنچه که باید درباره خط تلفن IP‌ بدانید

در دنیای مدرن و پیشرفته امروزی ارتباطات شکل گسترده‌ای به خود گرفته است و کسب و کارها سالانه هزینه‌های زیادی را بابت ارتباطات می‌پردازند. یکی از سیستم‌های منحصر به‌فرد ارتباطات که هزینه‌ها را به نصف درصد کاهش می‌دهد، خط تلفن IP است.

اگر درباره خطوط تلفن IP اطلاعاتی ندارید، توصیه می‌کنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله هر آنچه که باید درباره خط‌های تلفن IP‌ بدانید، برایتان شرح داده و بیان خواهیم کرد، همراه ما باشید تا به هنگام خرید این قبیل از تجهیزات هیچ گونه مشکلی نداشته باشید.

امکان استفاده از خط تلفن IP در کسب و کارهای بیزینس‌ها اینترنتی

خط تلفنIP یا IP Phone چیست‌؟

خط تلفن IP به تلفن‌هایی گفته می‌شود که تحت شبکه است و برای اتصال آن‌ها از سیستم voip استفاده می‌شود. خط تلفن IP یا ip phone نوعی دستگاه دیجیتال هوشمند است که در شبکه LAN قرار داشته‌ و مجهز به آدرس IP و کانکتور منحصر به فرد است که قادر به قرار گرفته در شبکه‌های LAN از طریق هر پودتی است.

خط تلفنIP امکانات ویژه‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد؛ به عنوان مثال برای ارتباطات کنفرانس‌ها، پیام‌رسانی به شکل پیوسته و یکپارچه، چک کردن پست‌های الکترونیک به شدت مفیدی و کاربردی است.

جالب است بدانید که شکل ظاهری تلفن‌هایIP‌ از نظر ابعاد و ظاهر درست مشابه تلفن‌های آنالوگ است؛ ولی‌ در اصل و شیوه‌ کار با هم تفاوت‌های اساسی دارند. یکی از قابیلت‌های خاص خط تلفن IP قابلیت حمل شماره‌های داخلی در شبکه‌های رایانه‌ای است و درست مشابه کامپیوتر قادر به برقراری ارتباط است. این در حالی است که در تلفن‌های آنالوگ ارتباط از طریق یک زوج سیم انجام می‌شود.

از دیگر تفاوت‌های اساسی خط تلفنIP با خط تلفن آنالوگ در شیوه راه‌اندازی آن‌ها است؛ به عنوان مثال تلفن‌های سانترال‌ قابلیت پذیرش تنظیمات به روی مرکز تلفن را دارند، در صورتی که در تلفن‌های IP تنظیمات به روی گوشی صورت می‌پذیرد.

لازم به ذکر است که IP Phoneها گوشی‌ها و تلفن‌های ساده و معمولی نیستند و در واقع کامپیوترهایی هستند با قابلیت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری. جالب است بدانید که برخی از آن‌ها دارای سیستم عامل اندروید بوده و یا حتی مجهز به سیستم عامل ویندوز هستند.

بررسی مزایای متعدد استفاده از خطوط تلفن IP

عملکرد خط تلفنIP چگونه است؟

در سیستم و خط تلفن IP تماس‌های ورودی به سرور مجازی میزبانی می‌شوند و به وسیله توسعه‌دهنده سرویس مورد هدایت و کنترل قرار می‌گیرند‌ و سپس به کمک ارائه دهنده VoIP تماس را به صورت فایلی صوتی تبدیل کرده و کلیه داده‌ها را به تلفن IP انتقال می‌دهد. سیستم‌های تلفنIP از اجزایی تشکیل شده‌اند که در ادامه برایتان آن‌ها را شرح می‌دهیم.

بررسی اجزای تشکیل دهنده خط تلفن IP

موارد زیر از جمله مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده خط تلفن IP هستند که عبارتند از:

۱. سرور PBX مجازی

سرورPBX‌ مجازی یا سرور ابری یکی از مهم‌ترین اجزای سازنده خط تلفن‌ IP است که کلیه تماس‌های ورودی را مدیریت می‌کند و آن‌ها را به فایل صوتی‌ تغییر داده و تبدیل می‌کند.

لازم به ذکر است که برای برقراری و همچنین دریافت تماس در بستر اینترنت نیازمند سرور میزبان Cloud خواهید بود.‌

۲. دروازه صدا

سیستم‌های تلفن سنتی و قدیمی از طریق PSTN برای برقراری تماس از اتصال‌های Cellular بهره می‌گیرند، در صورتی که خط تلفنIP به کمک دروازه‌های صوتی جهت کنترل دسترسی به سیستم استفاده می‌کند. جالب است بدانید که به کمک این قابلیت قادر به این هستید که مشخص کنید چه کسی از سیستم VoIP شما استفاده کرده و در چه زمانی به چه دستگاهی متصل شود.

۳. مولفه Gateways

به کمک این مولفه که یکی از اجزای مهم خط تلفنIP است، شیوه برقراری ارتباط‌های تلفنی شما مورد کنترل قرار می‌گیرند و افراد می‌توانند از تلفنIP برای تماس با شماره‌های که خارج از VoIP هستند، استفاده کنند.

دروازه‌های صوتی به کمک این مولفه و به کمک یک قاعده مسیریابی دقیق سریع‌ترین راهکار را برای اتصال تماس‌های خروجی می‌یابند.

۴. تلفن Desk IP

کافی است یک آداپتور Analog Telephone Adapter ATA به روی تلفن‌های سنتی داشته باشید تا آن را به ‌ IPتبدیل کنید. این آداپتور قابلیت نصب بر تلفن‌های سنتی را داشته و آن‌ها را به شبکه اینترنت متصل می‌کنند. به کمک این اجزا قادر به استفاده از تماس‌های ویپی بدون تجهیزات اینترنتی خواهید بود.

معرفی انواع IP خط تلفن

خط‌های تلفنIP انواع مختلفی دارند و از جمله مهم‌ترین نوع و مدل آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱. خط تلفن PI نوع PBX داخلی

به کمک PBX کلیه تجهیزات و سخت‌افزارهای مورد نیاز برای اتصال تلفنی سیم‌ مسی و سرور برای اتصال تماس‌های VoIP در دفاتر قرار می‌گیرند.

در این مدل از خط تلفنIP سیستم تلفن IP داخلی به کمک اتصال LAN به PBX در دفاتر شما اتصال می‌یابد و به سهولت قادر به افزودن ویژگی‌های پیشرفته آن از طریق درگاه‌های اضافی SIP خواهید بود. همچنین می‌توانید برای تلفن پشتیبان‌گیری نیز داشته باشید.

از جمله مزایای استفاده از اینIP نحوه کار سیستم تلفن VoIP و کنترل بر آن است و می‌توانید خطوط و اتصالات را تغییر دهید.‌ جالب است بدانید که همه این اتصالات‌ در دفتر شما بوده و نیازمند یک تیم IT در داخل سازمان خود برای مدیریت آن خواهید بود.

۲. خط تلفن مبتنی ابر

در سرویس تلفن VoIP ابری یا مجازی شما به کمک یک شرکت ثالث کلیه امور مربوط به سیستم‌ خط تلفن IP‌ را دریافت و مدیریت می‌کنید. لازم به ذکر است که راه‌اندازی، نصب، تعمیرات و حتی نگهداری از اینIP به صورت کاملا مجازی است و شما مشابهIP قبلی نیازمند به متخصصIT‌ در گروه و شرکت کاری خود نخواهید بود. برای استفاده از اینIP تنها نیازمند اتصال اینترنتی دستگاهی جهت نصب نرم‌افزار تلفن IP به مانند تلفن هوشمند بوده و می‌توانید تماس‌های باکیفیتی دریافت کنید.

حال که با دو مدل از بهترین سیستم‌های خط تلفنIP آشنا شده‌اید، در ادامه می‌خواهیم برای شما مزایای این قبیل از سیستم‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

بررسی مزایای خط تلفن IP

دلایل متعددی وجود دارند که سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف برای برقراری ارتباط از سیستم‌های خط تلفن IP استفاده می‌کنند، بدون شک مزایای استفاده از این قبیل سیستم‌ها دلایل مهمی برای استفاده از آن‌ها است. این مزایا به شرح زیر هستند:

۱. شیوه راه‌اندازی آسان و نگهداری ارزان

زمانی که افراد تصمیم به راه‌اندازی کسب و کار خود می‌گیرند، بودجه و هزینه‌ای که برای آن صرف می‌کنند، برایشان به شدن حائز اهمیت است. سیستم تلفن IP از جمله تلفن‌های ارزانی است که برای این قبیل از کسب و کارها هزینه‌بردار نبوده و خرید آن‌ها نسبت به تلفن‌های سنتی و ثابت مقرون به صرفه‌تر است‌.

از طرفی برای نصب خط تلفن IP به هیچ‌ گونه تجهیزات گران‌قیمت‌ و دور از تصوری نیاز نخواهید داشت و به راحتی می‌توانید با اتصال به اینترنت از سیستم تلفنIP استفاده کنید و با مشکلاتی نظیر نگهداری، خراب شدن سیم‌کشی‌ها و یل حتی گرم شدن بیش از حد سرورها نخواهید بود و تنها به واسطه یک نرم‌افزار قادر به بروز نگه‌داشتن و مراقبت از خط تلفنIP خود خواهید بود.

وابستگی خطوط تلفنIP به اینترنت

۲. قابلیت اطمینان بالا و ایمنی

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از خطوط تلفنIP قابلیت اطمینان به آن و ایمنی بالای این سیستم است‌‌. از آن‌جایی که اتصال به سیستم‌هایIP تنها به یک چیز وابسته است و آن اتصال به اینترنت است. تنها زمانی خط تلفن IP دچار مشکل می‌شود که اتصال اینترنت دچار مشکل‌ قطعی شود‌.

با این حال امکان اتصال و انتقال تماس CALL FORWARDING نیز وجود دارد و می‌توانید تماس‌های خود را به روی دستگاه دیگری انتقال داده و با هر اینترنت دیگری آن را دریافت کنید. همچنین امکان انتقال تماس‌ها به صندوق صوتی وجود داشته و پس از دسترسی به اینترنت می‌توانید تماس‌های خود را بازیابی کنید و آن‌ها را از دست ندهید.

تهیه تجهیزات مورد نیاز برای خطوط تلفن IP

۳. قابلیت دسترسی داشتن از راه دور

امروزه با توجه به شروع ویروس کرونا و یا دلایل دیگر فعالیت‌ اکثر‌ مشاغل به صورت دورکاری بوده و جالب است بدانید که سیستم خط تلفنIP امکان دسترسی به تماس‌ها از راه دور نیز فراهم می‌کند.‌ از این نظر هیچ گونه مشکلی نخواهید داشت و خط تلفنIP حدود به مکان و جغرافیای خاصی نمی‌شود.

۴. مقیاس‌پذیری بسیار بالای خط تلفن IP

مقیاس‌پذیری بالای خط تلفن‌هایIP از دیگر دلایل مهمی‌ است که باعث می‌شود کسب و کارها از این خط تلفن استفاده کنند‌ تا به هنگام تغییر سازمان به راحتی و بدون پرداخت هزینه‌های اضافی بتوانند تعداد داخلی این IP‌ها را افزایش یا کاهش بدهند.

معمولاً مراکز تماس از این ویژگی به شدت استقبال کرده و خط‌های تلفن خود را این گونه تهیه می‌کنند. جالب است بدانید که سیستم‌های تلفنIP درست به همان اندازه که پهنای باند اینترنت شما مجاز است،‌ برقراری تماس‌های شما را امکان‌پذیر می‌سازند،‌ زیرا تمامی تماس‌ها و ارتباطات شما اعم از تماس‌های صوتی و ویدیویی پشتیبانی مشتری و آموزش‌های تیمی تنها به وسیله اینترنت میسر است و پهنای باند تاثیر به‌سزایی در استفاده از آن دارد. اگر پهنای باند اختصاصی داشته باشید، سرعت آپلود و دانلود نامحدود‌ داشته و به راحتی می‌توانید از سرویس‌های خط تلفنIP استفاده کنید.

۵. قابلیت استفاده از امکانات جانبی رایگان

معمولاً تلفن‌های ابری قابلیت استفاده از امکانات متعددی مانند فکس آنلاین، چت درون سازمانی، تلفن گویا، صفحه تماس،‌ صندوق صوتی،‌ سیستم گزارش‌دهی و سایر موارد دیگر را به صورت رایگان در اختیار سازمان‌ها و کسب و کارها قرار می‌‌دهند.‌ با توجه به این موارد می‌توانید کسب و کار خود را رونق بخشیده و‌ از قابلیت‌های منحصر به‌فرد‌ ‌ خط تلفن IP استفاده کنید.

 

منبع:virgool.io

0 0 رای ها
امتیاز شما به این پست
guest
0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments